آموزش نصب و تنظیمات و راه اندازی آنتن مرکزی

ابتدا از دیشها شروع میکنیم که چه نوع دیشی مختص این نوع سیستم خانگی میباشد.
به خاطر نویز و یا فریز شدن تعدادی از کانالها باید از دیشهای حداقل 90 و حداکثر 120 سانتیمتری استفاده شود. توصیه میشه دیشی که برای این سیستم به کار میبرید آفست باشد.

lnc

ال ان سی ها دارای 4 خروجی میباشند که هر خروجی مختص تعداد مشخصی از فرکانسها میباشد.

hor hight & ver hight& ver low & hor low

سوئیچ باکس یا مولتی سوئیچ

برای مثال ما از یک سوئیچ 9 in pot ورودی و 8 out potخروجی استفاده میکنیم.(این نوع سوئیچها با برق 220 ولت کار میکنند)

این سوئیچ مخصوص دو ماهواره که بتوان تمام کانالها رو تمام و کمال دریافت کرد میباشد در موارد خاص میشود از همین سوئیچ باکس برای سه ماهواره استفاده کرد البته این رو باید در نظر داشت که تنها میتوان فرکانسهای ورتیکال و یا هوریزنتال آن ماهواره را دریافت کرد.

خب گفتیم که این سوئیچ 9 ورودی دارد. 4 ورودی که همان مشخصات ال ان سی رو آن حک شده است و 4 تای دیگر هم همینطور. یک ورودیدیگر میماند که مختص انتنهای هوایی میباشد. 8 خروجی نیز هر کدام به یک واحد راهی مشوند و هر واحد میتوانند به طور مجزا تمام کانالهای این دو ماهواره رو دریافت کنند.

خروجی های ال ان سی به ورودی های سوئیچ همانطور که گفتم وصل میشود. دقت کنید سیمها رو اشتباه وصل نکنید. در ضمن روی سیمهای خروجی ال ان سی و ورودی سوئیچ علامت بزارید که در آینده به مشکل بر نخورید چرا که پیدا کردن سیمها تو این سیستم بسیار مشکل است.

نکته: به علت افت سیگنال در این سیستم از کابلهای خوب و معروف استفاده کنید.

نکته: اگر تعداد طبقات از 2 طبقه بیشتر شد حتما از تقویت کننده یا سیگنال جنریتور برای هر طبقه جهت جلوگیری از افت سیگنال استفاده کنید.
——————————————————————————-
همانطور که در نصب دیش های معمولی نیاز به LNB برای دریافت سیگنال هست در آنتن های مرکزی هم به دستگاهی مشابه به نام LNC نیاز داریم، تفاوت LNC با LNB تنها در تفکیک رنج فرکانسی می باشد و این به معنی است که در LNB تمام فرکانس های H High و V High و همچنین H Low و V Low همگی بصورت یکجا دریافت می شود اما در LNC هر دسته از فرکانس های هاریزانتال قوی و ضعیف و همچنین ورتیکال قوی و ضعیف ، از یکی از ۴ خروجی LNC خارج می شوند، بنابراین هر LNB بصورت استاندارد یک خروجی دارد و هر LNC چهار خروجی دارد و فرکانس ها به چهار دسته همانند مثال زیر تقسیم می شوند:
۱۰۷۱۹ – عمودی ( فرکانس پایین)
۱۰۸۵۳ – افقی ( فرکانس پایین )
۱۲۳۴۱ – عمودی ( فرکانس بالا )
۱۲۳۶۰ – افقی ( فرکانس بالا)
اما شاید این سوال پیش بیاید که چگونه تشخیص دهیم که کدام یک از پورت های LNC مربوط به رنج پایین و یا بالاست؟ در جواب باید گفت معمولا در کنار LNC ها مقادیری مانند مثال زیر قرار می دهند که به کمک آن می توان انتخاب صحیحی داشت:
۱- V-L یا V-0KHZ ( خروجی فرکانس عمودی رنج پایین )
۲- H-L یا H-0KHZ ( خروجی فرکانس افقی رنج پایین )
۳- V-H یا V-22KHZ ( خروجی فرکانس ورتیکال رنج بالا)
۴- H-H یا H-22KHZ ( خروجی فرکانس افقی رنج بالا)
قطعه ی دیگری که در نصب آنتن مرکزی مورد نیاز است مالتی سوییچ می باشد که بسته به تعداد طبقات و تعداد جهت مقدار ورودی و خروجی آن متفاوت است، بطور مثال قصد دارم دو جهت ترک ست و هاتبرد را یرای ۱۲ واحد نصب کنیم بنابراین به یک سوییچ ۹ به ۱۲ نیاز داریم و اگر بخواهم چهار جهت هاتبرد ، ترک ، نایل و اینتل ست را برای ۱۲ طبقه دریافت کنم به ۴ تا LNC و یک سوییچ ۱۷ به ۱۲ نیاز دارم، یعنی خروجی هر LNC که ۴ تا پورت هست به ورودی سوییچ متصل می شود که جمعا به عدد ۱۶ می رسد، لازم بذکر است که می توان برای کم کردن هزینه ، رنج فرکانسی خاصی را که برنامه های آنچنانی ندارد و یا در آن منطقه قابل دریافت نیست را حذف کرد، بطور مثال در اینتل ست فقط نیاز به رنج فرکانسی هست که کانالهای استانی بروی آن قرار دارد، بنابراین می توان فقط آن رنج فرکانسی خاص را به ورودی سوییچ وصل کرد و ۳ پورت دیگر را فاکتور گرفت و یا برای عرب ست فقط از ۲ پورت استفاده کرد.
دو ماهواره ی ترک ست و هاتبرد برای ۱۲ واحد نصب شده، از هر LNC چهار رشته سیم به ورودی سوییچ متصل شده که مجموعا ۸ تا از ورودی های سوییچ را پر می کند ، اما یک ورودی باقی می ماند، بروی مالتی سوییچ ها یک ورودی اضافی وجود دارد که مربوط به آنتن هوایی و کلا باند فرکانسی UHF و VHF می شود، نکته ی مهم دیگر اینست که سعی کنید در هنگام وصل کردن کابل از LNC به سوییچ بروی آنها علامت بزنید تا در صورت خرابی های بعدی ، دچار سر در گمی نشوید.

بهتر است برای نصب آنتن مرکزی از دیش های آفست دار استفاده کرد ، اینگونه دیش ها که نسبت به نوع معمولیش قیمت بالاتری دارند ، از یک نوع آلیاژ خاص ساخته می شوند که درصد گیرندگیشان را بالا می برد و علاوه بر آن چهره ی زیبایی هم دارند، بوسیله ی این دیش ها می توان فرکانس های ضعیف را که با دیش معمولی قابل دریافت نیست، بخوبی دریافت کرد.
بهتر است بعد از اتمام کار در مسیر هر خروجی از IN Line Amplifier استفاده کرد .
کار این وسیله تقویت سیگنال خروجی سوییچ است ، معمولا در ساختمان هایی که طول سیم بیشتر از ۳ طبقه باشد افت سیگنالی بدلیل مقاومت سیم بوجود می آید که برای برطرف کردن آن وجود چنین وسیله ای لازم است، اصولا سعی کنید برای نصب آنتن مرکزی و به حداقل رسیدن فریز و یا ************** از مرغوبترین سیمی که می شناسید استفاده کنید.
حال بعد از نصب دیش و اتصال کابل ها به سوییچ و اتصال خروجی به رسیور نوبت به تنظیم دایسک می شود ، فرض را بر این می گیرم که دو جهت ترک ست و هاتبرد را نصب کرده ام و اتصال کابل ها به صورت زیر است:
۱- چهار کابل ماهواره هاتبرد به ورودی های شماره ۱ مالتی سوییچ
۲- چهار کابل ماهواره ترک ست به ورودی های شماره ۲ مالتی سوییچ
در این صورت باید در منوی رسیور، ماهواره ها رو به صورت زیر تعریف کنم:
ماهواره هاتبرد = دایسک ۱ یا دایسک A یا ANT 1
ماهواره ترک ست = دایسک ۲ یا دایسک B یا ANT 2
بعد از تنظیم رسیورهای هر ۱۲ طبقه به صورت بالا ،کار نصب به پایان می رسد، اگر مراحل فوق را بدرستی انجام داده باشید ، هر ۱۲ واحد بدون مشکل ماهواره هاتبرد و ترک ست را خواهند داشت، در صورتیکه یکی از ماهواره ها در واحد خاصی دریافت نشد ، دوباره تنظیمات دایسک را بررسی کنید و اگر مشکل همچنان ادامه داشت ممکن است ایراد از سیم کشی باشد، مراحل بالا را با دقت انجام دهید تا به باز بینی مجدد گرفتار نشید، در صورت عدم مشکل شما توانسته اید آنتن مرکزی نصب کنید.

Advertisements

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s

%d هاوشێوەی ئەم بلۆگەرانە: